Onsdagskväll med museet: Karin Ahlqvist
En god jul för alla?
Julen är för många en tid av gemenskap, värme och trygghet – men hur ser verkligheten ut för dem som står utanför? Karin Ahlqvist, verksamhetschef för Hela människan, ger sin bild av samhället idag, ett samhälle där utsattheten inte är i marginalen utan en del av vardagen för många. Hon berättar om verksamheten som Hela människan bedriver och varför den är nödvändig och ibland en livlina för människor som drabbas av utsatthet – men också hoppet, kraften och de insatser som gör verklig skillnad.
Föredraget berör frågor som; Hur ser hemlösheten ut idag? Vad innebär det att leva på försörjningsstöd? Kan vem som helst drabbas? Vilken hjälp finns det att få? Ett föredrag som berör och visar att förändring är möjligt.
Om föreläsaren
Karin Ahlqvist är verksamhetschef för Hela människan i Jönköping. Hela Människan bedriver socialt arbete för och tillsammans med människor i utsatta livssituationer för att motverka ofrivillig ensamhet och social utsatthet. Organisationen driver bland annat öppna sociala verksamheter, härbärgen, boenden och läkarmottagningar. Karin Ahlqvist har tidigare bland annat arbetat många år som diakon inom Svenska kyrkan.
Anmälan
Föreläsningen är gratis, men eftersom antalet platser är begränsade så du behöver anmäla dig på vår bokningssida.
Onsdagskväll med museet
Hösten 2025 fortsätter den populära föreläsningsserien Onsdagskväll med museet! Föreläsningarna är sista onsdagen varje månad kl. 17:30 – 18:30, både på plats och online.
Lyssna till föreläsare från hela Sverige, som ger inblickar och utblickar i ämnen som berör och engagerar. Alla föreläsningar är gratis!
Livesändning
Föreläsningen livesänds även och kan ses fram till kl. 17.00 dagen efter.
Information
Ingår i kategori
Kontaktuppgifter
Besöksservice
Besöksservice